+90 532 264 7361 makbulesafkan@gmail.com

Yapılan bir araştırmaya göre beslenme şekli değiştirilmeden uygulanan bir ya da iki aylık egzersiz programı ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün değildir. Bu çalışma, en azından kadınlar için bunun böyle olduğunu göstermiştir.
İngiltere’deki Bangor Üniversitesi araştırmacıları, 4 veya 8 hafta boyunca haftada üç kez egzersiz dersleri alan ancak diyetlerini değiştirmeyen kadınların kilo veremediğini keşfettiler.
Araştırma bulguları, Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism (Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma) dergisinde yayınlanmıştır.

Çalışma iki deneyi içermiştir. İlk deney için, 18 ile 32 yaşları arasındaki 34 kadın, haftanın üç günü, kendileri için oluşturulan egzersiz programını 4 hafta süresince uyguladılar. İkinci deney ise yine aynı yaş grubundaki 36 kadınla gerçekleştirildi. Bu gruptaki kadınlar diğer gruptakilerin aksine 4 hafta yerine 8 haftalık bir egzersiz programına dahil oldular.

Her iki deneyin başında ve sonunda kadınların kiloları, kas ve yağ kütleleri ölçümlendi. Katılımcılardan ayrıca kan örnekleri alınarak insülin, leptin, amilin, grelin ve YY peptidi gibi açlık ve besin tüketimini etkileyen hormon düzeyleri incelendi.

Bu çalışmanın amacı diyeti değiştirmeden yalnızca egzersiz yapmanın kadınlarda kilo kaybına yol açıp açmayacağını belirlemekti, ancak deneklere bu konuda bilgi verilmedi.  Araştırmacılar, katılımcıların fikirlerini yönlendirmekten kaçınmak için bunu yaptıklarını belirttiler. Çünkü insanlar egzersiz yapmaya başladığında genellikle bilinçli ya da bilinçsizce diyetlerini kısıtlar ve bu durum egzersizin kilo üzerindeki etkilerini maskeleyebilir.

Araştırmacılar 4 ya da 8 haftalık egzersiz programına katılan hiçbir kadının (normal kilolu, fazla kilolu ya da obez) program sonunda kilo vermediğini belirlediler.

Bulgulardan biri normal kilolu kadınların, egzersiz programı sonucunda kas kütlelerinde artış olduğuydu. Fakat esas önemli bulgu, fazla kilolu ve obez kadınların iştahı etkileyen açlık hormonlarında değişiklikler olmasıydı. Araştırma ekibine göre hormonlardaki bu değişim tek başına egzersiz yapmanın neden kilo vermeye katkı sağlamadığını kısmen açıklıyor. Araştırmacılar bunu şu şekilde ifade ediyor: “Vücudumuz sistemini çok iyi düzenlemiş, egzersiz sonrası enerji kaybını telafi etmek için her zaman bir yol buluyor. Farkında olsalar ya da olmasalar da daha fazla fiziksel aktivite veya egzersiz yapan kişiler artan bir iştahla karşı karşıya kalabilir ve bu durum insanların kilo vermeye dönük amaçlarını gerçekleştirmesini zorlaştırır”.

Araştırma ekibi, egzersizin hiçbir fayda sağlamadığını söylemediklerini vurguluyor. Bununla birlikte, kilo kaybı için tek başına fiziksel aktivitenin yeterli olmadığını belirtiyor.
Bu veriler ışığında şunu söylememiz mümkün. Kilo vermek için yapılan egzersizin etkili olabilmesi için egzersizin yanı sıra diyet uygulanması ve her ikisinin yaşam şeklindeki değişime entegre edilmesi gerekiyor.

Diyetisyen Aysegül Bahar