+90 532 264 7361 makbulesafkan@gmail.com

Yaz ayları yaklaşırken kendinize ve seçimlerinize bir çeki düzen vermeye ne dersiniz?

Şimdi size forma girmek için yedi önerim var. Her gün bir tanesini uygulamaya başlayın ve bir haftada alışkanlıklarınızı değiştirin. Bunları hayatınız boyu uygulamaya çalışın.

  1. Sabah kalkınca, gece yatmadan ve her acıktığını hissetiğinde önce 1 büyük bardak su iç!
  2. Uzun süreler aç kalma! 5 saatten uzun aç kalan metabolizma artık kendini “stand by” yani “uyku modu”na alır, normalden daha az enerji harcar.
  3. Her gün 20 dakika fazladan hareket et! Yapılan çalışmalar ev içinde 100 metre fazladan yürümenin 1 sene içinde 0,4-1,0 kg kadar kilo kaybı sağlayabileceğini göstermektedir.
  4. Bir kerede 1 avuç içi büyüklüğünden fazla meyve ve/veya pilav-makarna tüketme!
  5. Her gün 5 porsiyon kadar çiğ veya pişmiş sebze tüket!
  6. Alışveriş listene light süt ve süt ürünlerini ekle! Hergün 2 su bardağı light süt/yoğurt/kefir/ayran tüket. Yapılan çalışmalar günlük düzenli olarak 600 mg kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi ve yağ yakımını desteklediğini göstermiştir.
  7. Buzdolabında, çekmecende veya çantanda seni yoldan çıkaracak olan yiyeceklerden kurtul! Ara öğünlerinde protein açısından zengin olanları tercih et!

 

Buket  SÖZAN AK(Uzman Diyetisyen & Şef)

Buket Sözan AK

Kilolu bir çocukluk dönemi geçirdikten sonra lise çağlarında kendince değiştirdiği beslenme alışkanlıkları sayesinde 22 kg vermiş ve bir daha kilolu biri olmamak için tek tercihi olan Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirmiş sevgili arkadaşım diyetisyen Buket Sözan Ak.

Mezuniyetinin ardından Beslenme ve Diyet Yüksek Lisansını ve Profesyonel Aşçılık eğitimlerini tamamlamıştır. Danışanlarını Balat hastanesinde ve özel muayenehanesinde kabul ediyor.

Kadir Has Üniversitesi’nin İstanbul Culinary Institute ile yürüttüğü Chefschool’da yeni yetişen Şef adaylarına Beslenme Eğitimi desteği sağlamaktadır. 2014 yılından bu yana Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde meslektaşı olacak diyetisyen adaylarına Beslenme Ekolojisi ve Beslenme Eğitimi dersleri vermeye devam ediyor.

Mesleğini  severek yapan Buket Sözan Ak ile birlikte Body Smart’ın Sağlıklı ve Mutlu Yaşam Dünyası’nda, beslenme yolculuğunuzda, sizlere eşlik etmekten keyif alacağız.