+90 532 264 7361 makbulesafkan@gmail.com

“Farkındalık” kelimesi okuduğumuz kitaplarda ve güncel sohbetlerimizde çok sık kullandığımız kelimeler arasında yer alıyor. Çünkü hepimiz hayat yolcuğumuzda kendimizi keşfetme ve hayattan daha çok keyif almayı öğrenme konusunda  aydınlanmaya başladık.

Artık hiç birimize sahip olduğumuz kariyer, lüks ev/otomobil veya mutluluk tablosu çizdiğimiz harika evlilik ya da ilişkiler yetmiyor. Daima mutluluk arayışı içindeyiz ve bu mutluluğu dış faktörlele yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Anı Yaşa! Diye salık verir dururuz birbirimize…

Peki bunun ne demek olduğunu ve nasıl yapabileceğimizi biliyor muyuz?J

Makbule

DR.EDA USLU İLE MINDFULLNESS HAKKINDA KONUŞTUK!

Mindfulness Meditasyonu Nedir?

Mindfulness farkına varmaktır, yaşadığımızın, nefesimizin, bedenimizin, içinde bulunduğumuz anın.

Bilerek ve isteyerek dikkatimizi şimdiki ana vermektir, çünkü elimizde olan sadece bu yaşadığımız an. En zor kısmı ise tüm bunları hiç yargılamadan yapmak. Herkes ve herşey hakkında yargılarımız var çünkü.  Bu yargılara kapılmadan şimdiki ana dikkatimizi vermeyi seçerek anın farkında olmaktır meditasyon.

Peki neye dikkatimizi verelim?

Hiç önemli değil, aslında dikkati yönlendirme olayının  kendisi neye dikkatimizi yönlendirdiğinizden daha önemli. Belki de herhangi bir şeye ne kadar dikkatini odaklandığınızı farkederek başlayabilirsiniz. Mesela zihninizi fark edebilirsiniz. Nasıl da her yerde, hemen hemen hiç sakin ve dingin kalamıyor; bu fikir, şu düşünce, o reaksiyon…

Mesela çok büyük zamanımızı plan yaparak geçiriyoruz veya olma ihtimali olan bir olayı düşünerek endişeleniyoruz, ya da geçmişle bağımızı kopartamıyoruz.  Kim kime ne yaptı, ne işe yaradı, ne yaramadı gibi düşünceler akıp gidiyor.

Geçmiş ve gelecekle o kadar dolu ki zihnimiz şimdiki zaman, bu an, arada sıkışıp kalıyor.

Ve şimdiki zaman… İçinde yaşadığımız, canlı olduğumuz an, birşey öğrenebileceğimiz tek an veya duygularımızı, sevgimizi gösterebileceğimiz, kendi bedenimizde olup onu farkedebileceğimiz tek an, duyabileceğimiz, görebileceğimiz, tadını alabileceğimiz, dokunabileceğimiz, koklayabileceğimiz veya ilişki kurabileceğimiz tek an şimdi, bu an.

Mindfulness ile Olduğunuz Kişi Olma

Mindfulness alınan ya da elde edilen bir şey değil.

O zaten halihazırda içinizde – en derinlerinizdeki kaynaklar olarak mümkün, sabırla hatırlanmayı ve öğreniminiz, gelişmeniz ve şifalanmanız için kullanılmayı bekliyor. Her ne kadar pratiklerin bir kısmı yoga ve klasik meditasyon bazlı olsa da MBSR bilimsel bir yaklaşımdır.

MBSR pek çok durumda yarar sağlar:

Stres – İş, okul, aile, finansal kaygılar, hastalık, kayıp, acı, gelecek belirsizliği, “kontrolü kaybetme” hissi ile ilişkili stres faktörleri.

Tıbbi durumlar –Kronik hastalıklar ya da ağrılar, yüksek kan basıncı, fibromiyalji, kanser, kalp hastalıkları, gastrointestinal rahatsızlıklar, cilt bozuklukları, başağrıları ve pek çok farklı durum.

Psikolojik düzensizlikler – Anksiyete (huzursuzluk), depresyon, panik, yorgunluk ve uyku düzensizlikleri.

Önleyici ve iyilik hali – Kendinize nasıl iyi bakacağınızı öğrenmek, iyi olma halini önleyici tedbirlerle desteklemek,   denge ve esneklik hissini geliştirmek.

Mindfulnes ile Stres Azaltma Programı tıp camiasında yüksek saygınlığa sahiptir. Geleneksel tıbba ve psikolojik tedavilere alternatif olarak değil, bu yaklaşımları tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. 30 yılı aşkın deneyim göstermektedir ki sizin kendiniz için yapabileceğinizin en iyisini yapmanız doktorunuzun sizin için yaptıkları ile birleştiğinde elde edilen sonuç bunların ayrı ayrı yapılmasından çok daha etkili olmaktadır.

Stresten Mindfulness Farkındalık ile Kurtulmak

Sadece nefesinizin farkına vararak hayatınızı derinden değiştirebileceğinizi bilseydiniz neler olurdu?

Ya da sadece dikkatinizi belirli bir amaçla, yargılamadan yönlendirmenin sağlığınızı iyileştireceğini bilseydiniz neler olurdu?

Batıda ana akım tıbbın ve sosyal bilimlerin içinde yer alan Mindfulness “farkındalık” ile tanışmak ve pratiklerini yapmak sizin hayatınıza muhtemelen yıllar ekleyecek ve de kesinlikle anlarınızın ve yıllarınızın kalitesini arttıracak.

Yönlendirmeli meditasyonlarla her nefeste Mindfulness “farkındalık” ile Stres Azaltma Programının ki bu dünyanın pek çok yerinde üyeliklerinin ve hastanelerinin bir parçasıdır- biraz daha içine gireceksiniz. Mindfulness’ın“farkındalık” 7 anahtar davranış modelinin tohumlarını ekecek, kalbinizin ve zihninizin Mindfulness’ın temelinde yatan özelliklerini keşfedecek ve olanı olduğu gibi görecek ve kabul edeceksiniz. Sonuçta tüm bunların stres, ağrı, hastalık ve acıyla, aynı zamanda hayatın eğlenceli ve keyifli anlarıyla da bilgece ve şefkatle çalışmanın ilk adımını atacaksınız.

Mindfulness “farkındalık” ile kendinizi sınırlayan bakış açılarınızdan özgürleştirin ve kendi sınırsız farkındalığınızla çok daha yakın bir ilişki kurun.

Bu özgürleştiren farkındalığın tohumlarını atmak için zaten her zaman elinizin altında hâlihazırda en mükemmel andasınız!

Mindfulness “farkındalık” ile Stres Azaltma Programı’na katılımınızla sizi bu öğretiyi sanki hayatınız buna bağlıymış gibi kendi hayatınızın içine Mindfulness’ı “farkındalığı” yerleştirmeye davet ediyoruz. Ve zaten hâlihazırda olduğunuz güzelliği, bütünlüğü ve tamlığı deneyimlemeye…

Mindfulness Kariyerinize Yardımcı Olur

Mindfulness  Farkındalık Eğitimi Kariyerinize Yardımcı Olur

Eskiden iş 5 deyince bitermiş. Şimdi öyle mi? İşyerindeki baskılar arttıkça, kabul edin, bazen uykuya dalmadan önce yatağınızda mail okuyup cevapladığınız oluyor. 2015 yılında Harvard Business School’da Prof Goh  öncülüğünde yapılan bir çalışmada; işyeri-ilişkili stres ile hipertansiyondan depresyona kadar uzanan geniş bir skaladaki sağlık problemleri arasında direkt ilişki bulunmuştur.

Artık işten çıkınca işin bitmesi gibi bir şey kalmadı. Sonu gelmeyen talepler, beklentiler bizi sadece kendi makinemizi ne zaman açıp kapatacağımıza dair  belki sınırlarımızı belirlemeye itebiliyor, daha fazlası değil. Uyumuyorsak çalışıyoruz…

Eğer işyerindeki stresi oldukça zorlayıcı buluyorsanız, başka bir şeylere ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Sizin dışınızda olan biteni kontrol edemezsiniz ancak kendi içinizde olup bitenin kontrolünü elinize alabilirsiniz –mesela fizyolojiniz, psikolojiniz…

Mindfulness bu durumda kullanmak için çok etkili bir araç.

Mindfulness nedir?

An’da kalmak ve şimdi’de olmak için nefesinize odaklandığınız bir meditasyon çeşidi. Son yıllarda bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri Steve Jobs’un düzenli olarak mindfulness meditasyonu yaptığını açıklaması olmuştur. Huffington Post’un kurucusu Arriana Huffington 2014’te yazdığı kitabında mindfulness’ı tükenmişlik sendromu ile başa çıkmada en etkili araç olarak tanımlamıştır.

Tabi ki bunlar dayanaksız değil. Mindfulness’ın en önemli farkı 40 yıldır sağlık sektörünün içinde kullanılması ve bilimsel dayanağı. Mindfulness ve insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair yapılmış yüzlerce bilimsel araştırma var.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, 8 haftalık mindfulness ile stres azaltma programına katılarak düzenli mindfulness pratiği yapanların beyinlerinde yapısal değişikliklerin tetiklendiğini göstermiştir.  Mindfulness meditasyonu düzenli yapıldığında duyguları, öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eden gri madde kalınlığını arttırmaktadır.

Nasıl yapabilirsiniz?

Rahatça bir sandalyeye oturun (ya da dilerseniz yerde bağdaş kurun) Sonra sadece nefes alın, tüm dikkatinizi aldığınız nefese vererek. Tabi ki zihniniz kaçacaktır, kendinizi düşüncelerinizin içinde kaybolmuş bulabilirsiniz. Zihin bunu çok sever ve hep yapar. Kendinizi düşüncelere dalmış yakaladığınız her seferde tekrar dikkatinizi geriye çağırın ve nefesinize davet edin. Bu mindfulness pratiğinin en önemli kısımlarından biri. Farketmek… ve hatırlamak…

Stresi azaltmak için bilimsel meditasyon: Mindfulness

Yaşam koçu ve terapist Uzman Doktor Eda Uslu, mindfulness (farkındalık) meditasyonun stresi azaltma yönünde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış en güvenilir, etkili ve bütüncül çözüm olduğunu kaydediyor. Bireyin kendisiyle yüzleşmesini sağlayarak hayata bakış açısını değiştiren mindfulness’ın, stres ve kaygı duyguları içinde yaşayarak hayattan kendini izole eden bireylerin hayata sağlıklı şekilde bağlanmalarına yardımcı olan güçlü bir teknik olduğunu vurguluyor.

Yaşam Koçu ve Terapist, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Eda Uslu, belirli bir şekilde dikkati yönlendiren mindfulness (farkındalık) terapisinin insan psikoloji üzerinde olumlu etkiler yaratan en sağlıklı meditasyon yöntemlerinin başında geldiğini ifade ediyor. Son yıllarda birçok meditasyon yönteminin yaygınlık kazandığını belirten Uslu, ancak mevcut meditasyon teknikleri arasında en çok bilimsel araştırmanın mindfulness üzerinde yapıldığını kaydediyor. Uslu, mindfulness meditasyonun tekniğinin stresi azaltma yönünde gündelik hayatımızı büyük ölçüde değiştirebilme kapasitesine sahip olduğunun yapılan araştırmalarla birçok kez kanıtlandığına vurgu yapıyor.

Psikolojik etkisi bilimsel olarak kanıtlandı

Mindfulness meditasyonun ana akım meditasyon konumuna yükselmesinin arkasında, Massachusetts Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan Tıp, Sağlık Bakımı ve Toplumda Mindfulness Merkezi’nde  yapılan çalışmalar olduğuna değinen Uslu, 1979 yılında Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından kurulan merkezin Stres Azaltma Kliniği’nde dikkatli ve kesin şekilde test edilmiş bu meditasyon formunun stresi azaltma yönünde büyük katkılar sağladığının belirlendiğini dile getiriyor.

Mindfulness tekniğinin temelde ‘şimdiki ana odaklanmak’ olduğunu kaydeden Uslu, dikkatimizi birisine veya bir nesneye, olaya yönlendirdiğimizde mutlaka bir şey elde edeceğimizi, bu odaklanma sayesinde çevremizdeki dünyadan bizi ayıran, izole eden kaygılarla dolu duygu dünyasından uzaklaşacağımızı belirtiyor. Mindfulness tekniğinin ana odaklanma ile bireyi sahip olduğu görüşten ve stres kaynağından özgürleştirdiğini ifade eden Uslu, bunun bir anlamda kişinin stres kaynağı olaya odaklanarak yaptığı olumlu teklife karşı aldığı olumlu yanıt olduğunun altını çiziyor.

Uslu, mindfulness meditasyonunun bireyin sadece stres, hastalık ve duygusal güçlükleriyle ilgili semptomlarla başa çıkarken kullanabileceği basit teknikler olmanın ötesinde, acı çekmenin altında yatan en büyük sebeplerden birinin yok olmasına da yardımcı olduğunu, bu sayede kişiyi yaşamdan koparan izole olma, ayrı olma hissini ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Hayatı mutlu ve tatminkar yaşamak için

Mindfulness meditasyonun bireyin ruh sağlığına ilişkin yaşadığı güçlüklere karşı güçlü bir yardımcı olduğunu kaydeden Uslu, bu meditasyonun hayatı daha mutlu ve tatminkar yaşamak için kanıtlanmış en etkin metod olduğunu dile getiriyor. Mindfulness tekniklerinin karmaşık olmadığını ve hayatın her anında uygulanabileceğini ifade eden Uslu, özellikle kronik stres ve kaygı taşıyan bireylerin hayatlarında yeni bir ufuk açan mindfulness meditasyonun kişiye hayatını yeniden gözden geçirme imkanı sağladığını ve bir anlamda kendisiyle yüzleşmesini sağlayarak hayatla yeniden tanıştırdığının altını çiziyor.

Mindfulness’ın bir anlamda hayata ve kişinin kendi hayatına sevgi ile yaklaşması olduğunu ifade eden Uslu, terapiyi kendinde uygulayan herkesin sevgi açılımını hissedeceğini belirtiyor. Diğer yandan, mindfulness’ın mantıklı olma ve yaşama bağlanma duruşu, kişinin kendisine karşı sevgi ve şefkat gösterme duruşu olduğunu kaydeden Uslu, burada anlaşılması gereken en önemli faktörün şimdiki anın değeri ve biricikliği olduğuna vurgu yapıyor. Mindfulness’a en çok ihtiyacı olan bireylerin en az zamanı olduğunu düşünenler olduğunu belirten Uslu, ancak mindfulness pratiklerini günlük hayatının bir parçası kılan herkesin hayatında yaşayacağı dönüşümleri göreceklerini ve birçok olumlu açılımı yaşayacaklarını da sözlerine ekliyor.