PİLATES | body smart by Makbule Safkan

PİLATES

PİLATES

Makbule SAFKAN
Certificated by
Balanced Body University CA/USA

Spor hayatı, ortaokul ve lise yıllarında ENKA spor kulübünde voleybol oyuncusu olarak başladı. Daha sonra iş dünyasıyla tanışarak Tekstil sektöründeki 15 yıllık kurumsal yaşantısını ve kariyerini radikal bir kararla değiştirip, 2010 yılında  Balanced Body University CA/USA in Uluslararası Sertifika Programını bitirerek Pilates eğitmenliğine başladı. 1 seneye yakın BAPS Pilates’te eğitmenlik yaptı.
2011 yılında Kendi markası olan Body Smart Pilates ‘i kurdu. Body Smart Pilates, kişilere ve kurumlara özel pilates dersleri ve sağlıklı yaşama programları gibi hizmetler sunuyor. Birlikte çalıştığı diyetisyen ekibiyle kişilere özel beslenme programları ve %100 yağ yakımını sağlayan, sağlıklı zayıflatmaya yönelik diyet ve egzersiz programları hazırlıyor.

Pilates, vücudun tümünü içeren egzersizlere ilave olarak nefesi de devreye sokarak zihin ve beden bütünlüğünü amaçlamış bir yöntemdir. Pilatesi diğer yapılan egzersizlerden ayıran en önemli özellik kısa sürede ortaya çıkarttığı sonuçtur.

LOVE YOUR BODY MORE THAN BEFORE…

Pilates Nedir ?

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve genel olarak vücudun daha sağlıklı olabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Omurgayı ve core (karın) bölgesini merkez alarak uygulanan hareketlerden oluşur. Vücudun tümünü içeren egzersizlere ilave olarak nefesi de devreye sokarak zihin ve beden bütünlüğünü amaçlamış bir yöntemdir.
Pilatesi diğer yapılan egzersizlerden ayıran en önemli özellik çok kısa sürede ortaya çıkarttığı sonuçtur.
Pilates vücudun temelini güçlendirir ve karın kaslarını hedef alarak tüm kasların uyumlu çalışmasını sağlar. Doğru yapılan Pilates egzersizleri ile düzgün duruş, sağlam bir omurga ve kas yapısına sahip olabilirsiniz.
Tabii dogru eğitmenle…

Pilatesten maksimum fayda sağlamak istiyorsanız bire-bir özel ders alarak eğitmeninizin sadece sizinle ilgilenebileceği yolu seçmelisiniz. Ya da maximum 4-5 kişiyle sınırlı bir derse katılmalısınız.
Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır
Pilates’in diğer egzersizlerden farkı nedir?
Pilates egzersizleriyle günlük hayatta çalıştıramadığınız en küçük kas gruplarını aktive ederek içten dışa kuvvetlenirsiniz. Aynı zamanda kaslarınızın uzamasını da sağlayacağınız için bedeniniz kuvvetlenirken incelmeye de başlar. Fitness salonlarında çalıştığınız ağırlıklarla zaten büyük olan üst kas grupları daha da büyüyeceği için incelmek yerine daha da şişkin bir görüntüye sahip olursunuz.
.

Neden Pilates Yapmalıyız?

Çünkü;
Düzgün bir omurgaya ve duruşa sahip olursunuz.
Kilo vermenize gerek kalmadan 2 bedene kadar incelme sağlarsınız.
Sıkılaşarak vücudunuz olması gereken en iyi şekli alır.
Kalça, karın ve bacak bölgelerindeki şekil bozukluklarından kurtulursunuz.
Selülitli bölgelerde gözle görülür bir azalma olur.
Vücudunuzun esnekliği ve gücü artar.
Stresiniz azalır, rahatlarsınız.

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Zihin ve beden bütünlüğü sağlar.
Düzgün bir omurga ile düzgün duruş sağlar.
Vücudunuzun esnekliği ve gücü artar.
Vücudunuzu inceltir, forma sokar ve selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.
Denge ve Koordinasyon sağlar.
Stresinizi azaltır ve rahatlatır.

Kimler Pilates Yapabilir?

Dünyanın en popüler egzersiz sisteminden biri olan pilatesi 7’den 70’e herkes yapabilir.
Günümüzde doktorların rehabilitasyon amaçlı olarak reçetelere yazdığı pilates, fiziksel ve zihinsel anlamda iyi hissetmek isteyen herkes tarafından yapılmaktadır.
Kısa sürede sonuç almak istiyorsanız haftada en az 2-3 kez  pilates yapmalısınız.
Önemli olan fazla ara vermeden, düzenli bir şekilde yapmanızdır.